Darbas ir studijos – ar įmanoma suderinti?

Sulig kiekvienu rugsėju, studentams prasideda naujas mokslo etapas. Kai kuriems tai pirmosios ar naujos studijos, o kiti tęsia tolimesnius kursus. Vienaip ar kitaip, dažnas studentas, gyvenantis svetimame mieste, susiduria su finansinėmis problemomis ir pradeda galvoti, kaip užsidirbti ir ramiai gyventi, leisti save palepinti. Iškyla klausimas: kaip studentams rasti tinkamą darbą ir kaip jį suderinti su studijomis?

…būtina rasti darbą, kuris suteiktų lankstų grafiką ir būtų paprasta suderinti su studijomis

Uždirbti papildomas pajamas laisvu laiku yra puikus būdas, tačiau gali kilti dvejonių dėl darbo suderinimo su studijomis. Juk studentas, pasirinkęs studijų kelią, nenori praleisti paskaitų ir atsilikti nuo kurso, susidurti su papildomomis problemomis. Taip pat reikia pasilikti laiko ir poilsiui. Dėl šių priežasčių gali prastėti studijų rezultatai, studentas gali patirti stresą ar net susirgti depresija. Todėl būtina rasti darbą, kuris suteiktų lankstų grafiką ir būtų paprasta suderinti su studijomis. Kai kurios aukštosios mokyklos suteikia galimybę dirbantiems studentams sudaryti lankstesnes studijų sąlygas, taip sumažinant prastų rezultatų riziką.

Šiuo metu vis lawork-studybiau populiarėja kurjerio-partnerio darbas elektroninėse platformose. Norint dirbti šioje sferoje, reikia turėti nuosavą (arba išsinuomotą) automobilį, motociklą ar dviratį ir užpildyti anketą kurjerio darbą suteikiančiose įmonėse (dažniausiai jų interneto svetainėse). Gavus žinią, kad anketa priimta, reikia įregistruoti kurjerio individualią veiklą Valstybinės Mokesčių Inspekcijos (dar vadinama VMI) sistemoje. Informaciją, kaip tai padaryti ir apie tolimesnius sekančius žingsnius dažniausiai suteikia pati elektroninė kurjerių platforma. Atsiėmus įrangą, bus galima pradėti darbą laisvu laiku ir uždirbti papildomas pajamas. Svarbu paminėti, kad dirbant individualioje veikloje, reikia mokėti valstybei mokesčius. Tai galima daryti kiekvieną mėnesį arba kas metus vykstančiame pajamų deklaravime. Pirmus metus dirbantiems pagal IV yra taikomos lengvatos, todėl mokesčiai bus mažesni.

Jeigu studentas neturi transporto priemonės ar neišgali nuomotis, galima ieškoti nekvalifikuoto darbo su mažesniu etatu. Tai gali būti tokios darbo sritys kaip parduotuvių pardavėjai-konsultantai, kasininkai, sandėlio darbuotojai, gamybos darbuotojai ir panašiai. Žinoma, visada patariama atsižvelgti į įmonę, kuri siūlo darbą, į buvusių darbuotojų ar klientų atsiliepimus. Norint atrasti tinkamą darbą suderinant su studijomis, reikia pasidomėti apie darbo krūvį, pareigybes, siūlomas darbo valandas, kolektyvą, darbo aplinką.

Prisiminkite: venkite darbo su prastomis sąlygomis, nepagrįstu spaudimu iš darbdavio, atlyginimo kuris neatitinka išdirbtų valandų. Nepamirškite skirti laiko sau ir savo artimiesiems, draugams, socialiniam gyvenimui. O jeigu susidursite su problemomis darbovietėje (mobingas, algos nemokėjimas, pažeidžiamos teisės…) – kreipkitės į Lietuvos profsąjungą „Sandrauga“ ir Jums padėsime.

Giedrius Katkauskas