Pastarosiomis dienomis Seime užregistruoti nauji pakeitimai, kurie galėtų įsigalioti Darbo kodekse. Kalbama apie pokyčius, skirtus darbą keičiantiems, nuotoliniu būdu dirbantiems ir prastovose esantiems darbuotojams. Taip pat be kitų, įregistruoti siūlymai „tėvadienių“ ir „mamadienių“ klausimai.
Linas Kukuraitis: „…darbuotojas gali būti išvejamas iš darbo be apsaugos“
Buvusio karantino metu pasitaikydavo atvejų, kai darbuotojai, buvę prastovose, susirasdavo naują darbą ir reikalaudavo pastarojo darbdavio išeitinės. Pasak liberalo E. Gentvilo, „tai irgi neteisinga situacija, nes darbdavys nėra kaltas dėl karantino“. Seimo narys užmiršta paminėti, kad jei darbdavys (kartais tai gali būti valstybė) yra neatsakinga už konfliktą ar situaciją, tai ar atsakomybė už jį permetama darbuotojui? Visoje darbo teisėje darbuotojai – silpniausia šalis. Konservatorius K. Starkevičius irgi vėjais nori išmesti darbuotoją, nes jam atrodo, kad tai yra piktnaudžiavimas. Tuo tarpu, šiam siūlymui atsirado ir kritikos. Anot Seimo nario Lino Kukuraičio, „tai sukurtų neigiamą precendentą, kad karantino metu, <…> kai darbo rinka yra susitraukusi, darbuotojas gali būti išvejamas iš darbo be apsaugos“. Jeigu įsigaliotų šis pakeitimas, darbuotojas, norintis gelbėti savo finansinę padėtį dėl karantino, galėtų būti atleidžiamas. Lietuva yra socialiai atsakinga valstybė, todėl ji turi daryti viską, kad dirbantysis žmogus kuo mažiau nukentėtų esant įvairioms situacijoms.
„…darbuotojui turi būti kompensuojama namuose įsirengta darbovietė, nes ne visi žmonės gyvena patogiomis sąlygomis, ypač turintys vaikus“
Kitas siūlymas apima nuotoliniu būdu dirbančių žmonių išlaidų kompensavimą. Siūloma, kad darbdavys turėtų kompensuoti darbuotojo išlaidas, kurias patyrė dirbant nuotoliniu būdu. Seimo narys Algirdas Sysas šį siūlymą argumentavo prilygindamas važinėjimo į darbą kompensacijai: „…reikia pradėti kalbėti ir nuotolinio darbo apmokėjimą už energetikos kaštus ir su kuo žmogus susiduria“. Pagal siūlymą, darbuotojui turi būti kompensuojama namuose įsirengta darbovietė, nes ne visi žmonės gyvena patogiomis sąlygomis, ypač turintys vaikus.
Kalbant apie vaikus, atskiri Seimo nariai siūlo pakelti vaikų amžiaus ribą, iki kurios priklausytų tėvams skiriamos papildomos mėnesinės poilsio dienos. Iki šiol „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“ buvo skiriami tėvams, kurie augina bent du vaikus iki 12 metų. Profesinių sąjungų atstovai palaiko šį pasiūlymą, bet mano, kad šios papildomos dienos turi būti skiriamos ir tėvams, turintiems ir vieną vaiką. Šią poziciją Trišalėje taryboje ne kartą išsakė Lietuvos profsąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.
O ką manote Jūs? Laukiame Jūsų nuomonės, kurią galite siųsti laiškus mums el. paštu. Jūsų nuomonė mums įdomi.
Giedrius Katkauskas