Šimtai Bulgarijos angliakasių ir energetikos darbuotojų šių metų spalio 13 dieną protestavo dėl jų darbovietės saugumo garantijų. Žmonės buvo vežami autobusais per visą valstybę į sostinės miestą Sofiją, kur žmonės žygiuodami Vyriausybės būstinės link skandavo žodžius „Mes norime darbų“. Angliakasiai reikalavo Bulgarijos valdžios, kad ši garantuotų jų darbų saugumą, kai Europos Sąjunga nurodė uždaryti kasyklas dėl anglies dioksido emisijų.
„dešimtys tūkstančių žmonių yra ties darbų praradimo rizikos riba“
Protestuotojai pasakoja, kad Europos Sąjungos duotas laikotarpis, per kurį turi būti uždarytos anglies kasyklos yra per trumpas ir argumentuoja, kad tai padarys daug finansinės žalos skurdesniems, nuo anglies priklausomiems regionams. Dvi didžiausios Bulgarijos profesinės sąjungos, kurios organizavo protestą, teigė, kad jos gina valstybės energijos nepriklausomybę. Taip pat profsąjungos paskleidė įspėjimus, kad dešimtys tūkstančių žmonių yra ties darbų praradimo rizikos riba, jeigu didžiausios anglies kasyklos ir energijos gamyklos, esančios pietryčių Bulgarijoje, užsidarys. Protestuotojai yra pateikę peticiją su maždaug 110 tūkst. parašų, skirtą šalies valdžiai, pareikšdami reikalavimus, kad būtų pratęstas anglimi kūrenamų gamyklų veikimo laikas.
„Anglies dioksido emisijų mažinimas kelia didžiules finansines naštas valstybei“
Beveik pusė elektros tiekimo Bulgarijoje yra pagaminama anglies energijos gamyklose, tuo tarpu 35 proc. pagaminama atominėse elektrinėse. Likusioji dalis yra iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Anglies dioksido emisijų mažinimas kelia didžiules finansines naštas valstybei, kuri šiuo metu turi vieną mažiausių bendrojo vidaus produkto gyventojui rodiklių Europos Sąjungoje. Tačiau, po susitikimo tarp laikinojo Ministro Pirmininko S. Yanev ir profesinių sąjungų vadovais, sužinota, kad Bulgarijos valdžia sutiko, kad anglies energijos gamyklų uždarymas turi įvykti po 2040 metų.
Atsižvelgiant į neramumus dėl darbo garantijų Bulgarijoje, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ kviečia žmones kreiptis į savo profsąjungas, kurie susiduria su sunkumais savo darbovietėje. Pavyzdžiui, be svarios priežasties atleidimo iš darbo atveju, dėl darbų saugos pažeidimų, diskriminavimo, neteisingo atlyginimo ir kitų panašių priežasčių.
Giedrius Katkauskas