Daugumai žmonių gali atrodyti, kad Lietuvoje susirasti darbą yra sudėtinga, nes visos vietos užimtos. Tačiau realybė – stebinanti. Per mėnesį užregistruojama maždaug po 66 tūkst. laisvų darbo vietų, o registruotų bedarbių yra daugiau nei 2 kartus – net 195 tūkstančiai. Susidaro dvi mistinės priešingybės: darbo rinka vos ne perpildyta darbo pasiūlymais, bet be darbo esančių žmonių yra ne ką mažiau. Kodėl daug darbo vietų lieka tuščių, nors bedarbių yra beveik 200 tūkstančių?
„Viena svarbiausių priežasčių, kodėl yra tiek daug laisvų darbo vietų – kvalifikacinė darbo neatitiktis“
Pasak Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotojo Gyčio Darulio, darbo rinką iš esmės pakeitė pandemijos laikotarpis. Į prastovas priversti eiti darbuotojai ar savarankiškai dirbantys asmenys, kurie dėl apribojimų negalėjo tęsti savo veiklų, turėjo permąstyti ateities karjeros planus. „Kai kurie nusprendė nebegrįžti į buvusias darbo vietas dėl per mažo atlyginimo, darbo sąlygų ar sunkaus darbo, ypač vyresnio amžiaus darbuotojai ėmė vengti kontaktų dėl baimės susirgti“. Direktoriaus pavaduotojas taip pat mini, kad kai kurie asmenys nenorą dirbti netiesiogiai argumentuoja įvesta tvarka, susijusia su skiepais bei testavimu.
Pagal Užimtumo tarnybos informaciją, viena svarbiausių priežasčių, kodėl yra tiek daug laisvų darbo vietų – kvalifikacinė darbo neatitiktis. Taip pat nepamirštama geografinės padėties priežastys – norint įsidarbinti, atsižvelgiama į darbuotojo gyvenamąją vietą ir kur yra daugiausiai sutelkta laisvų darbo vietų.
„Mobingas yra be galo pavojingas žmogaus psichologinei sveikatai“, – Kęstutis Juknis
Tiesa, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis teigia, kad yra ir kitų priežasčių, kodėl žmonės nenori dirbti. „Niekam nėra paslaptis, kad įvairiose darbo srityse jau labai daug metų egzistuoja toks reiškinys kaip mobingas. Tai yra psichologinis smurtas ar pastovi negatyvi darbo aplinka, spaudimas ar netiesioginės patyčios“. Pasak profsąjungos pirmininko, šiuos neretus sistemingus reiškinius gali vykdyti ne tik darbuotojo kolegos, bet ir viršesnio sluoksnio darbuotojai ar net patys vadovai. Mobingas yra be galo pavojingas žmogaus psichologinei sveikatai, nes dėl jo asmuo gali prarasti norą toliau ateityje dirbti, bijoti naujų darbo vietų ir naujų kolegų, nenori vėl patirti išnaudojimo ar psichologinių nemalonumų. Žinoma, žmogaus bedarbystę gali lemti ir prastos siūlomų pozicijų darbo sąlygos, gaunamos išmokos, skirtos ieškantiems darbo.
Primename, kad Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ – visada pasiruošusi apginti darbuotojus, kai šie susiduria su prastomis darbo sąlygomis, nesąžiningu darbo užmokesčiu, spaudimu ir prievarta, mobingu. Gerbdami savo skaitytojų privatumą, mes neminėsime įmonių ar organizacijų, kuriose dar ir šiandien elgiamasi piktybiškai ir kenksmingai, naudojant „drakoniškas“ valdymo formas. Kartu su socialiniais partneriais – Valstybine darbo inspekcija – vis dažniau kartu dėsime visas pastangas, kad tokios situacijos baigtųsi ir nepasikartotų. Kviečiame nedvejoti ir kreiptis, rašyti ir informuoti, nes tik kartu galime pasiekti geresnių darbo sąlygų Jūsų darbovietėje. Konfidencialumą – garantuojame.
Giedrius Katkauskas