Mobingas – žmonių gyvenimus žalojantis, sveikatą alinantis, darbinius santykius gadinantis grubus žmogaus teisių pažeidimas. Dėl jų žmonės kone kasdien kenčia psichologiškai, stiprėja neproduktyvumas ir bloga atmosfera darbe. Mobingo metu, vykdomas sistemingas grupinis susitarimas daryti psichologinį terorą prieš vieną asmenį. Tokią susidorojimo priemonę dažniausiai naudoja ne tik bendrų darbuotojų grupė, bet ir aukštesnių pareigų, galių turintys asmenys. Nesiimant jokių priemonių, gali įvykti skaudūs ir sukrečiantys įvykiai, kurie kainuoja gyvybę.
„Reikia uždrausti smurtą ir priekabiavimą“
Atkreipdama dėmesį į vis aktyvėjantį mobingą darbe, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sudaryta darbo grupė parengė siūlymus, kaip būtų galima pažaboti šį psichologinį smurtą darbovietėse. Pirmiausia, pasiūlyta papildyti LR Darbo kodeksą nuostatomis, apibrėžiančiomis smurtą ir priekabiavimą darbe. Taip pat numatyti priemones, „Kurių turėtų imtis darbdaviai smurto ir priekabiavimo darbe prevencijai, kontrolei, pagalbai nukentėjusiems darbuotojams suteikti“. Siūloma, kad norint atleisti darbuotoją dėl mobingo iniciavimo ir vykdymo, reikėtų remtis atleidimo pagrindu „Dėl smurto ir priekabiavimo, įskaitant psichologinį smurtą, bei smurtą ir priekabiavimą dėl lyties ar seksualinį priekabiavimą“.
Atsižvelgiant į Tarptautinės darbo konvencijos „Dėl smurto ir priekabiavimo darbo pasaulyje panaikinimo“ nuostatas ir siekius, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo uždrausti ne tik mobingą. Manoma, kad reikia uždrausti „Smurtą ir priekabiavimą, įskaitant psichologinį smurtą bei smurtą ir priekabiavimą dėl lyties darbe, apimant darbo vietas viešose ir privačiose erdvėse, su darbu susijusias išvykas, mokymus, renginius ar socialinę veiklą ir su darbu susijusį bendravimą naudojantis informacinėmis ir ryšių technologijomis“.
Kęstutis Juknis: „Pagalbos bijo prašyti, nes žino, kad įstatymo sankcijos sunkiai taikomos darbdaviui“
Dėl Lietuvos tam tikrose darbovietėse vykdomo mobingo, Valstybinė darbo inspekcija yra įpareigota nuolatos stebėti padėtį šiuo klausimu, taip pat ir dėl psichologinio smurto. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai VDI turės teikti stebėsenos ir priežiūros rezultatų apibendrinimą ne rečiau, nei vieną kartą per metus.
Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas, tvirtai laikosi pozicijos, kad šiuo metu mobingas Lietuvoje yra nekontroliuojamas ir nedelsiant reikia imtis tikrų veiksmų. „Jį (red. pastaba – mobingą) šiuo metu gali vykdyti kada tik panorėję darbdaviai ir nesulaukti jokių pasekmių. O tuo tarpu darbuotojas, prieš kurį vos ne kiekvieną dieną yra psichologiškai smurtaujama ir terorizuojama, pagalbos bijo prašyti, nes žino, kad įstatymo sankcijos sunkiai taikomos darbdaviui“, – komentavo LPS „Sandrauga“ pirmininkas K. Juknis. Pasak profsąjungos pirmininko, atsakingoms Lietuvos institucijoms trūksta pavyzdžių ir aiškiai suformuluotų kriterijų, kada yra tikrai įvardijamas mobingas. Tokiu atveju, reikia nelaukti ir semtis jos iš užsienio šalių, bendradarbiaujant ir apsikeičiant praktine informacija, o vėliau – taikyti mūsų valstybės atvejams. Tačiau šiuo metu niekas nenori būti pionieriais ir taikyti užsienio praktiką Lietuvoje.
Reikia pažymėti, kad Lietuvos institucijos, nors lėtai ir atsargiai, bet imasi priemonių norint suvaldyti ir numalšinti mobingo apraiškas darbe. Tačiau šiuo metu reikia realių sprendimų, o ne stebėti ir laukti, kol įvyks daugiau tragiškų įvykių. LPS „Sandrauga“ siūlo nelaukti ir aktyviai bendrauti su kitų šalių institucijomis, remtis jų patirtimi, kad darbuotojai galėtų ramiai dirbti, negalvodami, kaip iškęsti šią darbo dieną. Nepamirškite, kad Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ yra pasirengusi Jums padėti dėl mobingo, (psichologinio) smurto ir priekabiavimo darbe. Taip pat jeigu susiduriate su Darbo teisės pažeidimais, nesaugiomis ir netinkamomis sąlygomis darbovietėje, nesąžininga darbo laiko apskaita, nesąžiningu darbo užmokesčiu ir kitais panašiais klausimais – praneškite mums. Mes saugome Jūsų asmens duomenis ir stengiamės laiku reaguoti į įstatymų pažeidimus.
Giedrius Katkauskas