Tylėjimas kenkiantis sveikatai ir žlugdantis karjerą

pavarge-darbuotojai-64088632

Darbo sutarties nutraukimas dėl toksiškos atmosferos arba dėl kritiško pasisakymo prieš darbdavį jau seniai laikomas profesine rizika. Tačiau tendencijos keičiasi.

Vilma dirbo redaktore, ir kaskart, kai bandė kalbėti, ją pertraukdavo ir Ji vis labiau nusivildavo. „Ar galiu baigti savo mintį?“ – tarė ji. Ji sako, kad dvi dienas darbe su ja buvo elgiamasi tyliai. Trečiąją dieną paskambino personalo skyrius ir pranešė, kad ji neteko darbo.

Ji mano ,kad  ji ,,sudegino tiltą“, kurį buvo nutiesusi, taip pat sukosi mintis, kad „sugriovė savo karjerą“.

Profesinis „santykių nutraukimas“ gali vykti keliais būdais…. Vieniems, kaip Vilma, tai gali reikšti įtampos didėjimą dar dirbant; kitiems tai būna viešas darbdavio pažeminimas, kuriuo bandoma sugriauti žmogaus profesionalumą, reikalingumą kolektyve apkaltinant ji paprastu žodžiu – ,, niekam tikęs.

Darbuotojai vis garsiau kalba apie problemas ir įtemptą darbo aplinką. Atviri pokalbiai apie neigiamus darbo aspektus gerina sąlygas profesinei veiklai ir gali būti svarbūs keičiant darbo sąlygas, kolektyvo klimatą į gerąją pusę. Darbuotojas, kuris išeina iš darbo su ,,bloga charakteristika“, ,,netinkamu“ straipsniu gali pakenkti savo galimybėms gauti darbą naujoje darbovietėje.

Pagrindinė profsąjungos idėja, kaip apsaugoti darbuotoją ir jo ateities perspektyvas, kai darbuotojas siekia išlikti korektišku. Turime sutikti, kad tylėjimas taip pat gali apsaugoti blogą darbdavį. Ši profesinių pasekmių baimė galiausiai gali „nutildyti“ darbuotojus, o tai reiškia, kad bloga darbo aplinka gali išlikti be pasekmių. Tokios situacijos sukuria įvairias kliūtis struktūriniams pokyčiams o taip pat labai apsunkina žmonių galimybes pasisakyti.

Aukšto intelekto, korektiško žmogaus vidinės nuostatos kartais neleidžia imtis veiksmų prieš darbovietės kultūrą, kuri, diskriminavo ją dėl negalios, kai 2016 m. ji persikėlė į Niujorką ir turėjo nukelti darbo pradžios datą, nes sunkiai rado butą, kuris atitiktų jos specifinius poreikius. Jos vadovas sakė jai, kad jai „pasisekė“, jog turi privilegiją kartais dirbti iš namų, nors tokia tvarka buvo teisiškai privalomų susitarimų dėl negalios dalis.

Dirbti toksiškoje darbo aplinkoje, tiesiog neverta. Prioritetai pasikeitė. Dabar darbuotojai nori dirbti darbą, kurį vertina ir kuriame jaučiasi vertinami, net ir tada, kai valdžios ir politinės srovės keičiasi.

Ne kiekvienas neigiamas komentaras bus produktyvus. „Yra skirtumas tarp menkinančių viešų komentarų apie buvusį darbdavį ir gebėjimo laisvai ir sąžiningai kalbėti apie savo patirtį.“ Minima darbuotoja Vilma suprato, kad jos santykių griovimas. nebuvo karjeros žudymas. Jai pavyko susirasti kitą mėgstamą darbą. Kai kurie žmonės, ypač vadovai, darbdaviai mano, jog jie turi didelę galią prieš darbuotoją. O iš tikrųjų darbuotojas kontroliuoja savo istoriją, savo naratyvą ir tai, kaip siekiate karjeros daugiausiai priklauso nuo darbuotojo.

Parengta pagal BBC NEWS, Rūta Gelžinė