Profsąjungos ir streikas – neatsiejami žodžiai

3

Praeitą penktadienį „Unite Here Local 11“ – profesinė sąjunga, atstovaujanti viešbučių darbuotojams – 96 % balsų pritarė streiko organizavimui. Streikas gali prasidėti liepos 4 d. pagrindinį vasaros atostogų savaitgalį turistams, jei nebus pasiektas susitarimas dėl darbo užmokesčio ir išmokų. Tai bus didžiausias viešbučių darbuotojų streikas JAV. Tokio masto streiką – apie 340 000 darbuotojų – pajustų beveik visi šalies namų ūkiai.

Praėjusį mėnesį vienoje Niujorko ligoninėje streikavo apie 155 gydytojai rezidentai, kurie, pasiekę susitarimą su darbdaviu, grįžo į darbą. Jų profsąjunga teigė, kad rezidentai negauna tokio paties darbo užmokesčio ir išmokų kaip jų kolegos…, dirbantys kitose ligoninėse ir nepriklausantys profsąjungoms.

Pandemijos metu viešbučiai gavo 15 mlrd. JAV dolerių paramą ir sumažino darbo vietų skaičių bei svečių aptarnavimo paslaugas. 2023 m. viešbučių pelnas Los Andžele viršijo iki pandemijos buvusį lygį.

Viešbučių darbuotojams didėja būsto kainos. UNITE HERE Local 11 apklausoje 53 % darbuotojų teigė, kad artimiausiu metu persikels gyventi kitur dėl sparčiai augančių būsto kainų.

Balsavimas dėl leidimo streikuoti įvyko po daugiau nei mėnesį trukusių nesėkmingų derybų su viešbučių darbdaviais. Pagrindiniai profsąjungos reikalavimai – nedelsiant padidinti darbo užmokestį 5 doleriais už valandą, kad jis neatsiliktų nuo sparčiai didėjančių būsto kainų; įperkama šeimos sveikatos priežiūra; pensija, kuri leistų darbuotojams saugiai išeiti į pensiją, ir saugus bei žmogiškas darbo krūvis. Derybos prasidėjo balandžio 20 d., tačiau viešbučių pramonė dar nepateikė jokių pasiūlymų dėl darbo užmokesčio.

„Balsavau už streiką, nes iš savo namų Obuolių slėnyje į Los Andželo centrą važinėju dvi valandas. Nusipelniau uždirbti pakankamai pinigų, kad galėčiau gyventi netoli savo darbo vietos“, – sakė viešbučio darbuotoja.

Esu pasiruošusi streikuoti dėl prieinamo sveikatos draudimo, nes mano lėtinė liga neleis laukti“, – sakė registratūros darbuotoja.

Šie 96 proc. balsų už leidimą streikuoti siunčia aiškią žinią, kad darbuotojai pasiekė savo galimybių ribą ir yra pasirengę streikuoti, kad užsitikrintų pragyvenimui tinkamą darbo užmokestį.“

Lietuvos profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Juknis sako: Daugelis Lietuvos žmonių laukia permainų ir iš dalies teisingai priekaištauja profsąjungoms dėl aktyvesnių dirbančiųjų gynimo formų. Ir jie teisūs. Kol kas mums labai trukdo vergiškai nuolankių profsąjungų lyderiai, kurie mano, kad dėl visko galima susitarti tik reikia mokėti tai daryti. Manau, kad pasauliniai pavyzdžiai rodo kita. Mūsų veikla turi būti grįsta pasauline praktika, o ne vienos moteriškės ar vyruko viešųjų ryšių akcijomis ir pataikavimu valdžiai… Manau, kad pokyčiai neišvengiami.

 

Parengta pagal CNN, Rūta Gelžinė