Šis „kaltės dėl ligos jausmas“ egzistuoja nuo laikų prieš ,,kovidą“, kai žmonės traukdavo į biurą, kad įrodytų viršininkams, kaip jie iš tikrųjų serga. Jei pasisekdavo, juos išleisdavo namo pailsėti, tačiau tik po to, kai jie užkrėsdavo pusę biuro. Žmogus jaučia gailestį ar gėdą dėl to, kad sirgdamas negali dirbti. Žmonėms, kuriems priklauso verslas ir kurie vadovauja kitų žmonių karjerai ir verslui, jaučia didžiulę atsakomybę, todėl yra „kaltės dėl ligos jausmas“ nuo kurio jie kenčia. „Dažnai neimu jokių atostogų. Jei sergu, sumažinu darbo krūvį ir dirbu iš lovos.“
Kaltės dėl ligos jausmas kenkia ir darbuotojui, ir darbdaviui. Jei žmonės serga ir neskiria laiko tinkamai savimi pasirūpinti, sveikimo laikas užsitęs, o tai dar labiau paveiks darbuotojų darbo rezultatus.
Apklausos rodo, kad net 89 % žmonių dirba sirgdami, nes …patiria vadovų spaudimą, kaltės jausmą ir kolegų kritiką.
Dažnai darbuotojai jaučiasi kalti, nes blogai pasijutę pasiima laisvadienius arba dirba iš namų. „Aš nuo 18 metų sergu autoimunine liga, kurios simptomai yra sąnarių patinimas ir skausmas. Manęs keletą kartų darbdaviai prašė atsiųsti nuotraukas, kad įrodyčiau, jog aš gulėjau ligoninėje“ sako darbuotoja. Norėdama išvengti ligos paūmėjimų, esu priversta imti nedarbingumo lapelį. Tačiau darbdaviai verčia jaustis kalta, kad prašai leisti dirbti namuose, ir kalta, kad pasiimi nedarbingumo lapelį.“
Žmonės tiesiog bijo, todėl yra linkę daryti viską, kad tik galėtų dirbti. Tai ir yra pavojinga. Šioje situacijoje žmogui svarbus profesinės sąjungos atstovavimas, kolektyvinės sutarties nuostatos bei mikroklimatas darbovietėje. Jei darbuotojai jaučia kaltę dėl to, kad serga ir neatvyksta į darbą – rodo tam tikro toksiškumo darbo kultūroje požymius“, – teigia specialistai.
Koks yra ilgalaikis poveikis, kai daug darbuotojų yra kalti dėl ligos?
Papildomos valandos, kurias ji dirbo norėdama įrodyti savo „atsidavimą“, pakenkė jos psichinei ir fizinei sveikatai. „Toks pavojus visada kils darbuotojams, kurių įmonėje yra labiau vertinamas besąlygiškas lojalumas darbdaviui, ,,sutikimas padirbėti neapmokamus viršvalandžius“ arba poilsio dienomis nei darbuotojų gerovė ir socialinės perspektyvos įmonėje.
Kaip išgydyti liguistą kaltę?
Darbuotojams, jų atstovams reikalauti, kad būtų imtasi prevencinių priemonių užtikrinti, kad kolektyvo, komandos nariai nepasirodytų darbe sergantys. Vadovai turi užmegzti ryšį su darbuotojais ir jų atstovais užtikrinti, kad jie jaustųsi patogiai, būtų sąžiningi ir susirgę gydytųsi, nejausdami kaltės pasakytų vadovams kada pajunta blogą savijautą. Vis turime teisę į gyvenimą, todėl privalome skirti laiko pasveikti.
Linkime visiems stiprios sveikatos ir dėmesio sau.
Pagal užsienio spaudą, parengė Rūta Gelžinė