PENKTADIENIO PALINKĖJIMAS: IŠMESKIME STRESĄ

Stressed man frustrated with electronic devices in office

Grįžus namo po darbo, jame patirtas stresas iš karto neišnyksta. Stresas darbo vietoje gali sustiprinti tokias būkles kaip galvos skausmas, pykinimas, miego sutrikimai, dirglumas ir sunkumas susikaupti. Nuolatinis stresas gali pakenkti jūsų sveikatai ir gerovei-sukelti nerimą, nemigą, aukštą kraujospūdį ir susilpnėjusią imuninę sistemą. Be to, jis gali sustiprinti esamas sveikatos problemas, įskaitant nutukimą, depresiją ir širdies ligas. Šią problemą dar labiau apsunkina tai, kad stiprų stresą patiriantys žmonės dažnai bando su juo susidoroti piktnaudžiaudami narkotikais, žalingais mitybos įpročiais, persivalgydami, rūkydami ir vartodami alkoholį.

Pagrindiniai veiksniai, sukeliantys stresą darbe yra šie:…

1) Maža motyvacija ir moralė.

2) Prasta dvasinė būsena.

3) Mažas darbuotojų išlaikymo procentas.

4) Nepakankama fizinė sveikata.

5) Darbo ir asmeninio gyvenimo harmonija.

Norint sumažinti patiriamą stresą ir jo poveikį, pirmas žingsnis yra nustatyti, kas jums kelia stresą. Vieną ar dvi savaites pildykite dienoraštį, kuriame rašykite situacijas, dėl kurių jaučiate didžiausią stresą, ir kaip jas suvaldote. Dienoraštyje nurodykite jausmus, mintis ir svarbius duomenis apie kiekvieną situaciją, pavyzdžiui, susijusius asmenis, įvykius, fizinę aplinką ir savo reakcijas. Pavyzdžiui, ar šaukėte, ar ėjote pasivaikščioti?

Dabartiniame skaitmeniniame pasaulyje normalu jausti poreikį visada būti pasiekiamam. Tačiau labai svarbu nustatyti aiškias ribas tarp verslo ir asmeninio gyvenimo-neskaityti el. laiškų vakare arba neatsiliepti į skambučius valgant. Aiškių ribų nustatymas gali gerokai sumažinti darbo ir asmeninio gyvenimo konfliktų ir su jais susijusio streso tikimybę. Priimkite pagalbą iš patikimų draugų ir šeimos narių.

Suplanuokite savo dieną. Tai gerokai sumažins stresą ir nerimą, kai turėsite tolesnių darbų planą, padės būti drausmingam ir gerai organizuotam ne tik darbo vietoje, bet ir asmeniniame gyvenime. Galiausiai tai lems produktyvią dieną, kai ryte neskubėsite išeiti, nes jau vėluosite. Taip pat svarbu užtikrinti, kad pakankamai gerai išsimiegotumėte, nes kokybiškas miegas yra pagrindinė streso valdymo sudedamoji dalis, padedanti bendrai savijautai ir streso įveikimui. Svarbu sumažinti stimuliuojančią veiklą, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimą ar naudojimąsi elektronika prieš pat miegą, kad išsiugdytumėte sveiką miego režimą.

 

Remtasi užsienio spauda Rūta Gelžinė