Spalio mėnesį Mary internetu pateikė paraišką dėl komunikacijos darbo didelėje JAV įmonėje. Ji atitiko arba viršijo visus pareigybei keliamus reikalavimus, todėl paprašė, kad jai būtų pasiūlytas darbo aprašyme nurodyto darbo užmokesčio intervalo aukščiausią pozicijoje esantį atlyginimą. Per 24 valandas Marijai automatiniu el. laišku buvo pranešta, kad jos kandidatūra atmesta.
Kai kurie darbuotojai, pamatę skelbiamus darbo užmokesčio intervalus, yra nusivylę, nes jiems atrodo, kad siūlomi maži atlyginimai. Įdarbinimo specialistai sako, kad kandidatai neteisingai skaito skaičius.
Jos parašytas pageidaujamas atlyginimas buvo per didelis, o bendrovė neketino laikytis viso darbo skelbime nurodyto diapazono. Algoritmas, kuriuo buvo atrenkamos paraiškos, ją paprasčiausiai pašalino.
Nuo 2020 m. septynios JAV valstijos priėmė darbo užmokesčio skaidrumo įstatymus, kuriais reikalaujama, kad darbdaviai skelbtų laisvų darbo vietų darbo užmokesčio intervalus. Įstatymų leidėjai siekė, kad JAV būtų priimti atlyginimų skaidrumo įstatymai, kuriais siekiama atgrasyti nuo diskriminacijos darbo užmokesčio srityje, įpareigojant įmones viešai atsiskaityti už konkrečius visų kandidatų atlyginimų intervalus.
2023 m. apklausa parodė, kad 44 proc. darbdavių nerimauja, jog atskleidus darbo užmokesčio intervalus kandidatai nesiunčia gyvenimo aprašymų, kai jų konkurentai skelbia didesnius intervalus, ir tiek pat darbdavių mano, kad viešai prieinama informacija apriboja jų galimybes derėtis su kandidatais dėl pradinio darbo užmokesčio.
Kai kuriais atvejais atlyginimų intervalai yra tokie platūs, kad praktiškai netenka prasmės; kitais atvejais kandidatai pastebi, kad nurodyti skaičiai sumažėja, kai jie pasiekia pokalbio etapą.
Kai kurie įdarbinimo ekspertai tvirtina, kad įmonės nesiekia apgauti – kandidatai dažnai nesupranta, ką reiškia atlyginimo intervalas skelbime. Įprasta, kad įmonės nurodo visą pareigybės atlyginimo skalę, o ne įdarbinimo intervalą.
Darbo ieškantys asmenys, pirmą kartą matantys informaciją apie atlyginimus… turi mokytis. Pavyzdžiui, jei darbo aprašyme skelbiamas intervalas yra nuo 70 000 iki 100 000 JAV dolerių, naujas darbuotojas gali pradėti dirbti už 85 000 JAV dolerių, bet uždirbti iki 100 000 JAV dolerių, nes per visą darbo laikotarpį jis gaus priedus ir premijas. Trumpai tariant, įmonė niekada neketino naujo darbuotojo įdarbinti už 100 000 JAV dolerių – paprasčiausiai ji nustatė šios pareigybės darbo užmokesčio viršutinę ribą. Ne visi turi pasiekti intervalo viršūnę“, o tik geriausi darbuotojai.
Tai daro daugelis įdarbinimo vadovų. Tuo tarpu darbo ieškantys asmenys, pirmą kartą matantys informaciją apie atlyginimus, turi mokytis, nes dažnai klaidingai supranta skelbime nurodytus skaičius.
Įmonės, skelbiančios nerealius atlyginimų dydžius, naudojasi desperatiškai darbo ieškančiais asmenimis.
Bendrovė „Zapier“ į savo darbo skelbimus įtraukė formuluotę, kurioje nurodoma, kad skelbiamas intervalas nebūtinai yra tai, ko gali tikėtis naujas darbuotojas, paaiškindama, kad viršutinė įvardyto intervalo pusė „paprastai skiriama asmenims, kurie dirbdami bendrovėje nuolat demonstruoja aukštą darbo žinių ir įgūdžių lygį, atitinkantį jų dabartines pareigas ir lygį“.
Kad ir kokie dideli būtų klaidingi lūkesčiai, neaiškus pačių įstatymų pobūdis tik didina nusivylimą. „Daugelyje apmokamo darbo užmokesčio skaidrumo įstatymų trūksta konkretumo“, – sako teisės profesorė. „Jei galite pateikti 100 000 JAV dolerių intervalą, tai iš tikrųjų nesuteikia daug informacijos pareiškėjams.“
Projektų vadovė dabar teikia paraiškas tik toms darbo vietoms, kurių skelbiamas darbo užmokesčio intervalas yra gerokai didesnis už jos siekiamą. Strategiją pakeitė ir Mary. Ji dabar rečiau nurodo konkretų idealų atlyginimą, kai jos paprašoma.
Lietuvos profesinės sąjungos teisininkai pažymi, kad Lietuvos darbo teisės nuostatos skiriasi nuo JAV teisinės sistemos, tačiau darbinantis daugelis darbuotojų per pokalbius dėl darbo sužino, kad nurodytas darbo užmokestis ne visada atitinka jo lūkesčius bent jau pirmaisiais darbo mėnesiais. Siunčiant savo CW darbdaviui ir rengiantis pokalbiui visada verta bent jau minimaliai parodyti savo pasiektus rezultatus, gebėjimus ir atitikimą keliamiems reikalavimams. Variantų ir sprendimų yra įvairių, todėl dar iki darbo pokalbio svarbu tiksliai suprasti ir išsiaiškinti ko nori darbo santykių šalys. Informacijos tikrai yra.
Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė