Amerikoje šiuo metu yra daugybė tuščių biurų, net 20 %. Dabar kai kuriems biurams gresia likti tuštiems. „WeWork“-tai bendradarbystės erdvių, įskaitant fizines ir virtualias bendras erdves, tiekėja, turinti daugiau nei 600 padalinių didžiuosiuose JAV miestuose.
„WeWork“ pateikus 11 skyriaus bankroto paraišką, šios nekilnojamojo turto bendrovės ateitis pakibo ore, nes „WeWork“ teigė nutrauksianti daugelį savo nuomos sutarčių JAV. Ekspertų teigimu, „WeWork“ bankrotas padidins finansinę įtampą komercinių patalpų nuomotojams, kurie šiai bendrovei išnuomojo didelę dalį savo biurų.
Biurų nuomotojai daugelį metų skubėjo išnuomoti patalpas „WeWork“, nes lanksčias biuro patalpų nuomos sąlygas laikė biurų gyvenimo ateitimi…Tačiau kai kurie nekilnojamojo turto savininkai ėmė skolintis, kad išsilaikytų. Komercinio nekilnojamojo turto duomenų teikėjo „Trepp“ duomenimis, 2023 m. reikės grąžinti apie 270 mlrd. dolerių bankų komercinio nekilnojamojo turto paskolų.
Komercinio nekilnojamojo turto milžinės JLL duomenimis, „WeWork“ bankrotas paskelbtas tuo metu, kai daugiau nei penktadalis biurų Jungtinėse Valstijose lieka tušti.
Biurų nekilnojamasis turtas – jau susidūręs su finansavimo sunkumais ir mažesne verte – dabar susiduria su potencialia nauja netikėtai atsiradusių laisvų patalpų banga.
Bankrotas gali turėti įtakos mažesniems ir vidutinio dydžio bankams, laikantiems nuomotojų skolas, priversti bankus sugriežtinti paskolų būsto ir verslo savininkams teikimą ir pakurstyti investuotojų nerimą dėl finansų sistemos būklės. Apskaičiuota, kad 55 % JAV biurų paskolų yra bankų balansuose. Bankrotas taip pat gali pakenkti savivaldybių administracijoms. Pavyzdžiui, Niujorke biurų nekilnojamasis turtas sudaro 21 % mokestinių pajamų.
Komercinis nekilnojamasis turtas smarkiai nukentėjo nuo pandemijos, nes jai pasibaigus daug mažiau žmonių grįžo į biurus, todėl įmonės sumažino savo biurų plotus ir iš naujo derėjosi dėl nuomos kainų. Spartus palūkanų normų didėjimas per pastaruosius metus buvo skausmingas šiam sektoriui, nes komercinių pastatų pirkimas paprastai finansuojamas didelėmis paskolomis.
„WeWork“ bankrotas yra didelis šokas biurų rinkai, ypač todėl, kad rinka jau turėjo didelių problemų. Tai dar viena didžiulė problema, su kuria biurų rinkai teks kovoti. Ekspertai teigia, kad dėl „WeWork“ bankroto labiausiai nukentės Niujorko, San Francisko ir Bostono biurai, nes apie 42 % „WeWork“ užimtų patalpų yra būtent šiuose trijuose miestuose. Šiose trijose rinkose „WeWork“ jau planuoja uždaryti apie 35 % savo biurų.
Nuomotojai sieks pakeisti „WeWork“ naujais nuomininkais, greičiausiai už mažesnę nuomos kainą, tačiau kai kurie iš jų gali nepajėgti užpildyti paliktų „WeWork“ laisvų patalpų. Kiti savininkai stengsis savo pastatus pertvarkyti į alternatyvias patalpas, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros, aukštojo mokslo ar butus. Tačiau konversija yra sudėtinga, nes kai kurie pastatai nėra tinkami, pavyzdžiui, naujiems butams statyti arba neatitinka teisės aktų reikalavimų.
Tuo tarpu mūsų šalyje, ypatingai Vilniuje, naujausiais duomenimis, biurų paklausa greitai viršys pasiūlą. Per 2022 metus Vilniuje biurams išnuomota 123 tūkst. kv. m patalpų, kai tuo metu naujų biurų per tuos pačius metus pastatyta tik 104 tūkst. kv. metrų. Ypatingai paklausūs yra aukščiausios kokybės, naujai įrengti biurai, o kylančių verslo centrų patalpos išnuomojamos dar nepasibaigus statyboms. Paradoksalu, bet nors ir po pandemijos ypač išpopuliarėjo nuotolinis darbas, tačiau biurų paklausa vis tiek išlieka didelė, nes darbdaviai vis dažniau pastebi prastesnius iš namų dirbančių darbuotojų įsitraukimo rezultatus bei mažėjantį jų veiklos efektyvumą ir dėl šios priežasties juos grąžina į biurus. Antroji priežastis, kuri sąlygoja didelę biurų paklausą, yra ta, jog į Lietuvą atkeliauja daug tarptautinių investuotojų, sukuriančių tūkstančius darbo vietų per metus. Biurų nuomotojų nesustabdo ir augančios nuomos kainos, kurios 2024 metais, tikėtina, dar labiau augs.
Parengė Rūta Gelžinė