KAIP VYNAS JAV TAPO TOKS BRANGUS?

christmas-wine

Visame pasaulyje vyno kainos kyla. Tačiau JAV – daugiausiai vyno suvartojančioje pasaulio šalyje – pastaruoju metu kainos kilo kaip niekad sparčiai, todėl Amerikos vartotojai patiria vietinių vynų kainų šoką. 2022 m. vidutinė mažmeninė vyno butelio kaina pakilo 17 JAV dolerių (13,6 svarų sterlingų), o 2023 m.- 108 JAV dolerių (86 svarų sterlingų). Infliacijos ekonomika tame neabejotinai vaidina svarbų vaidmenį. Žinoma, kainos kyla visoms prekėms ir paslaugoms, bet vyno pramonės ekspertai nurodo kitus veiksnius, įskaitant tarptautines ekonomines problemas, ribojančius kainų nustatymo mechanizmus JAV ir ekstremalias oro sąlygas, kurie kartu didina vyno kainas parduotuvių lentynose ir netgi daro daugelį šios pramonės ateities aspektų neaiškiais.

Vyndariai, ypač mažieji vynuogininkai, yra vieni iš daugelio gamintojų, kurie po COVID-19 pandemijos pajuto tiekimo grandinės problemų spaudimą.

JAV vyndariai pasikliauja stiklo gamintojais Europoje – regione, kuriame po Rusijos invazijos į Ukrainą išaugo gamtinių dujų – pagrindinės stiklo gamybos sudedamosios dalies – kaina. Praėjusiais metais stiklo kaina JAV išaugo net 20 %, todėl JAV vyndariai išleidžia daugiau, kad išpilstytų savo produktus į butelius.

Išaugo ir kitų pakavimo medžiagų kainos. Etiketės, spausdinimo išlaidos, kamščiai, kapsulės – viskas gana smarkiai pabrango. Padidėjo ir darbo jėgos sąnaudos, o tai reiškia, kad brangiau kainuoja vaisių nuėmimas nuo vynmedžio ir išpilstymas į butelius. Surinkti vynuoges kainuoja brangiau, o vynuogių sutartinės kainos per pastaruosius 5-10 metų labai išaugo. Dėl šios priežasties daugelis šių papildomų išlaidų buvo perkeltos ant vartotojų pečių.

JAV vyno pramonėje veikia trijų pakopų platinimo sistema, kuri daro didelę įtaką vyno kainoms. Pagal šią JAV vyriausybės reguliuojamą tvarką gamintojai, privalo parduoti vyną platintojams arba didmenininkams. Šie tarpininkai parduoda produktą mažmenininkams, įskaitant alkoholio parduotuves ir restoranus, kur vartotojai jį įsigyja.

Didžiąją dalį vyno rinkos kontroliuoja trys didžiausi didmenininkai, kurie turi didelę įtaką vyno gamintojams ir pardavėjams.

Gebėjimas teisingai prognozuoti derlių ir skonio pobūdį vienais ar kitais metais ne tik lemia kainodarą, bet ir yra būtinas siekiant išlaikyti platinimo sutartyse numatytą produkto kokybę. Kadangi dabartinė klimato kaita lemia nepastovius orus, dėl kurių vyndariai negali nuspėti, koks bus jų derlius, tai daro įtaką kainoms ir ne tik. Ekstremalūs orų reiškiniai, tokie kaip 2020 ir 2021 m. gaisrai, 2022 m. rekordinė temperatūra ir 2023 m. nesibaigiančios liūtys, tampa vis dažnesni vynuogių auginimo regionuose, todėl daugelio vyndarių teigimu, dabartinių kainų pastovumo dienos gali greitai baigtis.

 

Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė