Kokios perspektyvos? Susitikimas Teisingumo ministerijoje

Nr1

Lietuvos profesinė sąjungos ,,Sandrauga“ organizacijos veikia ir Teisingumo ministerijos pavaldume esančiose įstaigose. Teisingumo ministras Rimantas Mockus pakvietė profsąjungų atstovus įvertinti esamą situaciją, išgirsti pasiūlymus, aptarti socialinio dialogo situaciją Teisingumo ministerijos pavaldžiose įstaigose.

Profsąjungų atstovai pateikė daug prieštaringos informacijos apie viešinamą darbo užmokestį, tragišką pareigūnų trūkumą laisvės atėmimo įstaigose. Aštrią kritiką dėl stagnacijos kalėjimų tarnyboje išsakė ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Kęstutis Pauliukas. Ministrui pakartotinai teko išgirsti apie Mindaugo Kairio – kalėjimų tarnybos generolo,,aiškinimus apie profsąjungų veiklą“. LTPF pirmininkė Loreta Soščenkienė konkrečiai įvardijo, kad tai ką savo facebook paskyroje viešai dėsto generolas M.Kairys privers profsąjungas pareikalauti atsakomybės. Iš tikrųjų, ponas Kairys nėra nei politikas,nei skaitmeninio turinio kūrėjas, todėl apgailėtina, kai žmogus nesuprantantis profsąjungų reikšmės ir misijos bando paaiškinti savo ,,supratimą“ per socialinius tinklus. Kyla įdomi mintis ar ministras išdrįs paaiškinti M.Kairiui, kad jis yra tik pareigūnas, vykdantis griežtai apibrėžtas funkcijas. LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pabrėžė, kad visos profesinės sąjungos turi lygias teises dalyvauti Kolektyvinėse derybose. Tai garantuoja LR Konstitucijos 50 straipsnis, kuris taikomas tiesiogiai. Kalėjimų tanyba neturi teisės inicijuoti ir imituoti šakos kolektyvinių derybų, nes tai yra biudžetinė įstaiga su savo filialais ( padaliniais). Ji turi galimybę pasirašyti tik darbdavio lygmens kolektyvinę sutartį.  Iš viešų pasisakymų galėjo susiformuoti nuomonė, kad Kalėjimų tarnyba tampa atskira, niekam nepavaldi ,,respublika respublikoje“. O juk Kalėjimų tarnyboje vos ne 40 % trūksta pareigūnų ir kol kas negirdėti jokių žingsnių, greitų planų, projektų kas bus daroma, kad padėtis gerėtų.

Kokios perspektyvos ir kurias priemonės gyvybiškai būtina įgyvendinti šiandien, į pagalbą galėtų ateiti ir profsąjungos. Lieka išsiaiškinti kokias perspektyvas mato pavaldžių įstaigų vadovai ir kokią viziją turi Teisingumo ministerija.

 

Rūta Gelžinė