Pareiškime, kuriuo išskirtinai pasidalinta su „Euronews Next, grupė įspėjo viso pasaulio vyriausybes, susirinkusias į Paryžiaus aukščiausiojo lygio susitikimą.
Viena didžiausių Europos profesinių sąjungų grupių paragino Prancūzijos prezidentą Emmanuelį Macroną ir ES institucijas skubiai pasipriešinti didžiųjų technologijų dominavimui dirbtinio intelekto (DI) srityje, vadindama jį grėsme darbui ir visuomenei.
Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC), atstovaujančios profesinėms sąjungoms ir 45 milijonams darbuotojų visoje Europoje, atviras laiškas, kuriuo pasidalinta tik su „Euronews Next“, buvo išsiųstas E. Macronui pirmadienį, kai pasaulio lyderiai, technologijų bendrovės ir mokslininkai susirinko Paryžiuje į aukščiausiojo lygio susitikimą „AI Action“.
Pareiškime teigiama, kad bet kokios pastangos užtikrinti, kad dirbtinis intelektas darytų „teigiamą poveikį darbuotojams darbo rinkose, kokybiškoms darbo vietoms ir visuomenei, bus anuliuotos, jei dirbtinį intelektą monopolizuos saujelė technologijų bendrovių“.
Ji įspėjo, kad technologijų bendrovės „orientuojasi tik į savo galią ir pelną, o tai negali būti suderinta su Europos vertybėmis ir Europos socialinių partnerių interesais apsaugoti darbuotojus Europoje“.
ETUC paragino aukščiausiojo lygio susitikime dalyvaujančias vyriausybes įsipareigoti reglamentuoti dirbtinio intelekto naudojimą darbo vietoje, užtikrinti, kad profesinėms sąjungoms būtų geriau atstovaujama būsimuose aukščiausiojo lygio susitikimuose ir kituose su dirbtiniu intelektu susijusiuose tarpvyriausybiniuose susitikimuose, ir griežtai įgyvendinti konkurencijos įstatymus, pavyzdžiui, priemones, skirtas suskaidyti didžiąsias technologijas.
Remiantis 2023 m. „Goldman Sachs“ ataskaita, generatyvinio dirbtinio intelekto (GenAI) priemonės gali paveikti 300 mln. visą darbo dieną dirbančių darbo vietų visame pasaulyje, o tai gali sukelti „reikšmingų trikdžių“ darbo rinkoje.
Tačiau šis sutrikdymas gali suteikti ir galimybių. 2020 m. Pasaulio ekonomikos forumo ataskaitose „Darbo vietų ateitis“ prognozuojama, kad iki 2025 m. automatizavimas gali sutrikdyti 85 mln. darbo vietų, tačiau iki to laiko gali būti sukurta 97 mln. naujų darbo vietų.
Technologijų lyderiai taip pat teigia, kad dirbtinis intelektas turės įtakos visuomenei. Tikėtina, kad dėl dirbtinio intelekto milijonai žmonių bus priversti palikti savo darbo vietas
Pagrindinėje aukščiausiojo lygio susitikimo scenoje UNI Global Union generalinė sekretorė Ch. Hoffman įspėjo, kad jei dirbtinio intelekto veikiami darbuotojai nedalyvaus derybose, nelygybė gali pasiekti amoralų lygį.
Remiantis net kukliomis prognozėmis, per ateinančius penkerius metus dėl dirbtinio intelekto gali būti išstumta daug milijonų žmonių. Ir mes negalime tų žmonių nušluoti po kilimu ar žiūrėti, kaip jie atsiduria už grotų“, – sakė Hoffmanas.
„Turime priimti svarbius sprendimus dėl to, kokios ateities norime, ir laiko lieka vis mažiau. Turėdami tinkamas pagrindines taisykles, nustatytas į žmones orientuotoje politikoje ir parengtas per socialinį dialogą bei derybas, galime kartu pakilti“, – pridūrė ji.
LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis sako- keista, bet Lietuvoje, nei Seimas, nei politikai, nei spauda, nei TV, nei socialiniai tinklai šios problemos neaktyvina. Gal IT stipriosiso bendrovės ir kuria savo planus, tačiau konkrečiai valdžia paskendusi kitose aktualijose. Apie kokius projektus, sprendimus ar planus dėl dirbtinio intelekto grėsmės galvoja priimti mūsų trišalės taryba irgi neteko girdėti. Būtų pats laikas kuo greičiau susirūpinti dirbančiųjų ateitimi ir žadinti ministrus, valdžią , o ne laukti įprastinės komandos iš ,,viršaus“.
Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė