Vasario mėn. laisvų darbo vietų Jungtinėje Karalystėje (JK) toliau mažėjo, nes įmonės pristabdė arba sulėtino įdarbinimo planus dėl prastų ekonomikos perspektyvų ir didėjančių darbo užmokesčio išlaidų. Remiantis naujausiu darbo rinkos tyrimu, vasario mėn. laisvų darbo vietų skaičius mažėjo jau šešioliktą mėnesį iš eilės.
Ataskaita, kurią parengė „S&P Global“, apklaususi apie 400 JK įdarbinimo ir įdarbinimo konsultacijų įmonių, parodė, kad nuolatinių laisvų darbo vietų skaičius ir toliau mažėjo šiek tiek sparčiau nei laikinų darbo vietų.
Nuolatinių darbuotojų paskyrimų skaičius mažėjo dvidešimt devintą mėnesį iš eilės, tačiau naujausias vietų sumažėjimas buvo mažiausias nuo praėjusių metų spalio mėn.
„Nors vis dar laukiama ir žiūrima, kaip bus įdarbinama, o vasario mėn. duomenys rodo, kad įmonės ir toliau stabdo įdarbinimą, švelnesnis mažėjimas gali reikšti, kad lūkesčiai dėl tolesnio palūkanų normų mažinimo ir geresni, nei tikėtasi, naujausi ekonominiai duomenys pradeda mažinti verslui daromą spaudimą“, – sakė KPMG grupės vadovas.
Ataskaitoje teigiama, kad laisvų darbo vietų skaičius labiausiai sumažėjo sekretorių ir kanceliarinių darbuotojų nuolatinio darbo vietose, po to – vadovų ir (arba) specialistų bei mažmeninės prekybos sektoriuose.
Nors laisvų darbo vietų sumažėjo, atleidžiant darbuotojus dar labiau išaugo bedarbių skaičius. Vasario mėn. duomenys rodė, kad sparčiai daugėja kandidatų, ieškančių tiek nuolatinio, tiek laikino darbo. Lėtėjanti darbdavių paklausa kartu su padidėjusiu darbo ieškančiųjų skaičiumi išlaikė bendrą darbo užmokesčio spaudimą.
Dėl to pradinis darbo užmokestis didėjo silpniausiai per ketverius metus ir smuko žemiau vidurkio. Laikino darbo užmokesčio augimas išliko nežymus.
Naujausiais ONS duomenimis, 2024 m. spalio-gruodžio mėn. nedarbo lygis Jungtinėje Karalystėje buvo 4,4 %. Tačiau tikimasi, kad atleidžiamų darbuotojų skaičius dar labiau padidės dėl padidėjusių darbdavių nacionalinio draudimo įmokų ir 6,7 % padidėjusio minimalaus darbo užmokesčio.
Šiuo metu viskas vis dar vyksta lėtai, nes įmonės sulaiko kvapą, nes nuo balandžio mėn. gerokai padidės išlaidos, susijusios su nacionalinio draudimo ir nacionalinio pragyvenimo minimumo pakeitimais“, – pridūrė jis.
Atskiroje ataskaitoje konsultacinės bendrovės BDO indeksas parodė, kad verslo klimatas yra tokios būklės, kokia paskutinį kartą buvo po pasaulinės finansų krizės (94,30 nuo 94,72).
Taip yra nepaisant to, kad Anglijos bankas vasario mėn. sumažino pagrindinę palūkanų normą iki 4,5 %, siekdamas toliau skatinti ekonomikos augimą.
„Verslo augimas vyksta, tačiau jis yra trapus,“ – sakė BDO partnerė Kaley Crossthwaite.
„Palūkanų normų sumažinimas iki 4,5 proc. yra žingsnis teisinga linkme, tačiau žinome, kad toks mažinimas gali užtrukti daugiau nei 18 mėnesių, kol bus padarytas visiškas poveikis ekonomikai. Per tą laiką įmonėms reikės nuolatinės paramos, kad jos galėtų spręsti darbo vietų problemas ir išnaudoti visą savo augimo potencialą“, – pridūrė ji.
Pagal užsienio informaciją parengė Rūta Gelžinė