Septynios Europos šalys patenka į geriausių pasaulio šalių, kuriose užtikrinama darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra, dešimtuką.
Kalbant apie darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą, Europa laikoma viena geriausių vietų pasaulyje.
Žmogiškųjų išteklių platformos „Remote“ atliktame pasauliniame tyrime septynios Europos šalys pateko į geriausių darbuotojų gerovės dešimtuką, o Airija tapo geriausia vieta žemyne. Reitinge dėmesys skiriamas ne darbo užmokesčiui ar pragyvenimo išlaidoms, o kitiems veiksniams, galintiems pagerinti gyvenimo kokybę, pavyzdžiui, motinystės atostogoms, ligos pašalpoms, darbo valandoms ir socialinėms teisėms.
Pasaulinis balas pagal: Įstatymu nustatytos kasmetinės atostogos, minimali įstatymu nustatyta ligos pašalpa, mokamos motinystės atostogos, motinystės pašalpos dydis, minimalus darbo užmokestis, sveikatos priežiūros sistema, laimės indeksas, vidutinės savaitės darbo valandos, saugumas
Praėjusių metų nuotolinio darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros indekse Airija pakilo 23 pozicijomis ir užėmė pirmąją vietą.
„Šį didžiulį šuolį daugiausia lėmė Airijos vyriausybės įvestos dosnesnės įstatymų nustatytos ligos išmokos (įsigaliojusios nuo 2024 m. sausio 1 d.) ir aukštas viešojo saugumo balas“, – teigė nuotolinio valdymo specialistai, nors motinystės išmokų lygis yra mažiausias (27,3%)
Airija taip pat naudojasi vienu didžiausių Europoje minimalių darbo užmokesčių – 13,44 euro per valandą.
Islandija užima antrąją vietą dėl vienų ilgiausių kasmetinių atostogų – 38 dienų, 100 proc. ligos pašalpos, vieno aukščiausių laimės indeksų (7,5 iš 10) ir 93 proc. „Islandai yra linkę labai orientuotis į šeimą, todėl jiems padeda pasiekti sveiką gyvenimo ir darbo pusiausvyrą, kurioje pirmenybė teikiama laikui, praleidžiamam su artimaisiais.
Keturių dienų darbo savaitės bandymai išstūmė Daniją į pirmąjį trejetuką. Danija, viena iš nedaugelio Europos šalių, kai kuriuose sektoriuose išbandžiusi keturių dienų darbo savaitę, nusileidžia Islandijai ir užima trečiąją vietą. Nenuostabu, kad šioje šalyje vidutiniškai trunka viena trumpiausių darbo savaičių – tik 33,91 valandos.
Ketvirtoje vietoje yra Belgija, kuri pirmą kartą pateko į pirmąjį nuotolinio indekso dešimtuką, iš dalies dėl neseniai atnaujintos nedarbingumo atostogų politikos.
Ispanija yra vienintelė Pietų Europos šalis, patekusi į dešimtuką dėl vienos dosniausių kasmetinių atostogų tvarkos (36 dienos) ir didelio motinystės atostogų užmokesčio – 100 proc. motinos atlyginimo.
Garbingas paminėjimas skirtas Nyderlandams, kurie tik per plauką nepateko į dešimtuką ir siūlo trumpiausią darbo savaitę – vidutiniškai apie 32 valandas per savaitę.
Ilgos darbo valandos daro neigiamą poveikį darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai
Šalys, kuriose darbo valandos yra ilgiausios, dažniausiai patenka į apatinę lentelės pusę.
Juodkalnija, kurioje darbo savaitė yra ilgiausia (43,3 valandos), pagal bendrą indeksą užima 38 vietą iš 41 šalies.
Serbija, kurios darbo savaitė yra antra pagal ilgumą (42 valandos), užima 34 vietą, o Moldova (39,7 valandos) – 39 vietą.
Įdomu tai, kad trys ilgiausias motinystės atostogas turinčios šalys – visos jos yra Balkanuose – atsidūrė bendrojo darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros indekso apatinėje pusėje: Bulgarija (58,6 savaitės motinystės atostogų), Bosnija ir Hercegovina bei Albanija (52 savaitės).
Kita vertus, kai kuriose pirmaujančiose vietose esančiose šalyse, pavyzdžiui, Vokietijoje, Belgijoje, Portugalijoje ir Slovėnijoje, vidutinės motinystės atostogos yra trumpiausios.
Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė