Priekabiavimas , psichologinis smurtas ir reikalavimas tinkamai atlikti savo pareigas

 

 

Paskutiniuoju laikotarpiu padažnėjo  narių skundų dėl priekabiavimo, psichologinio  smurto, mobingo.  Sandrauga teisininkai analizuodami faktines aplinkybes dažnai pastebi, kad darbuotojai  ne visada tinkamai supranta ir vertina darbo sutartį, pareigų aprašymą, darbo tvarkos taisykles, kitus teisės aktus ir darbdavio arba jo įgalioto asmens reikalavimus.

Priekabiavimas tai nepageidaujamas elgesys, kai lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos pagrindu siekiamaIMG_E7605 įžeisti arba įžeidžiamas asmens orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka. Priekabiavimas gali pasireikšti žodžiu ir raštu, rečiau – fiziniais veiksmais. Priekabiavimo metu gali būti taikomi įžeidūs komentarai, pajuokimas, žeminimas, be pagrindo nesidalijama svarbia informacija, asmuo atribojamas nuo kitų kolegų, susitikimų arba pasitarimų, ignoruojamas, jam skiriamos su darbinėmis funkcijomis nesusijusios užduotys ir pan. Priekabiavimui būdingas tęstinis, pasikartojantis elgesys.

 

Smurtu laikomas asmens (-ų) veikimu ar neveikimu kitam (-iems) asmeniui (-ims) padaromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis poveikis, susijęs su darbu, dėl kurio darbuotojas patiria arba gali patirti neturtinę ar turtinę žalą. Smurtas gali būti ir vienkartinis, staigus veiksmas.

Darbo sutartis – tai rašytinis darbuotojo ir darbdavio susitarimas, pagal kurį darbuotojas įsipareigoja būdamas pavaldus darbdaviui ir jo naudai atlikti darbo funkciją, o darbdavys įsipareigoja už tai mokėti darbo užmokestį. Taigi, darbuotojas darbo metu yra darbdavio pavaldume ir atlieka pareigybių aprašyme ( instrukcijoje) nustatytus darbus.

Ką daryti darbuotojui jei jis mano, kad prie jo priekabiaujama arba prieš  jį naudojamas psichologinis smurtas ?

Pirmiausia ir neatidėliojant  siūlome kreiptis ne į vadovą, ne į valstybines institucijas, o į į LPS ,,Sandrauga“ tiek telefonu  (+370 655 85311), tiek elektroniniu paštu – [email protected]  aprašant, patikslinant  situaciją. Jei yra galimybes kviečiame ir atvykti į Mūsų būstinę Laisvės al. 46, Kaunas. Kartu,  mes Išsiaiškinsime, išanalizuosime ir indetifikuosime iškilusius klausimus. Manome, kad labai svarbu nepriimti emocinių,  impulsyvių sprendimų, kurie ne visada būna teisingi ir objektyvūs. Tad rašykite, skambinkite, atvykite.

 

Kęstutis Juknis