Kaip reaguosime į valdžios savivaliavimą ?

 

 

Visuotinis nekilnojamojo turto mokestis (NT mokestis) yra viena iš fiskalinių priemonių, kurią taiko nedaugelis Europos Sąjungos (ES) šalių. Lietuvoje šiuo metu jau taikomas  toks mokestis ribotai – tik brangesniam turtui (nuo 150 tūkst. eurų). Šiuo metu apmokestinamas tik brangesnis gyvenamasis turtas, o visuotinio NT mokesčio  nėra. Kas atsitiko, kad kairioji partija deklaruojanti socialinį teisingumą, rūpinimąsi žmogumi kartu su Prezidentūra siekianti gerovės valstybės be gyventojų apklausos, be referendumo skuba dar labiau nuskurdinti žmones. Mano rasta informacija rodo, kad tik nedaugelis Europos sąjungos valstybių taiko visuotinį nekilnojamo turto apmokestinimą.

Kai kurių ES valstybių turi visuotinį NT mokestį, nors jo taikymas ir tarifai skiriasi:

Šalis Visuotinis NT mokestis Pastabos
Prancūzija Taip NT mokestis priklauso nuo turto vertės ir vietovės, labai kompleksiškas.
Vokietija Taip Tarifas priklauso nuo federalinės žemės, taikomas visam nekilnojamam turtui.
Italija Taip Yra keli NT mokesčiai (IMU, TASI), pirmas būstas dažnai atleidžiamas.
Ispanija Taip Taikomas visiems NT savininkams, priklauso nuo savivaldybės sprendimų.
Olandija Taip Mokestis skaičiuojamas savivaldybių lygmeniu.
Švedija Taip Mažas tarifas, tačiau apima visą NT.
Estija Ne (tik žemės mokestis) Nekilnojamasis turtas neapmokestinamas, tik žemė.

 

Suprantama, kad lengviausias kelias  užsitikrinti stabilias  pajamas įvesti mokestį.  Kadangi  šiuo metu jau iš  taikomo brangesnio turto apmokestinimo nesurenkama tiek, kad valdžiai užtektų, nuspręsta  apmokestinti visus. Visus , kurie turi nors kiek nekilnojamo turto. Visuomenė praktiškai  tyčia ar netyčia mažai žino  su kokiomis  išlygomis kokioms  gyventojų grupėms jis gali būti taikomas.  Įvairiausia informacija skleidžiama informacija sieja nerimą tarp žmonių, kurie stengėsi, rūpinosi, daug dirbo, kad įsigytų būstą, Akivaizdu, kad įstatymo leidėjas savivaliauja ir nesudaro galimybių, visuotinių apklausų, referendumų keliu išreikšti savo poziciją, todėl verčia žmones priešintis.   Pirmoji pasipriešinimo akcija įvyks 2025 balandžio 27 dieną 15 val. Vilniuje, Katedros aikštėje.

Lietuvos profesinė sąjunga ,,Sandrauga“ kviečia nelaukti, bet elgtis pilietiškai: vykti kartu  į Vilnių, ir išsiaiškinti kam, kiek ir už ką reikės mokėti, mokėti ir mokėti. Platesnė informacija: www.sandrauga.lt

Kęstutis Juknis