Kur Europoje dirbti mažiausiai apsimoka?

 

2c90ab80203ee72a01c812625818ce9a

Naujausiais Eurostato duomenimis, ne mažiau nei  15 % ES darbo jėgos sudaro mažai uždirbantys asmenys. Duomenys rodo, kad dažniausiai mažas pajamas gauna jaunos moterys, turinčios žemą išsilavinimą ir dirbančios pagal terminuotas sutartis. Milijonai Europos darbuotojų uždirba tik dalį savo šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Mažai uždirbantys darbuotojai – tai darbuotojai, kurie uždirba du trečdalius arba mažiau savo šalies vidutinio darbo užmokesčio.

Ypač nukenčia jaunimas: vienas iš keturių mažai uždirbančių darbuotojų yra jaunesnis nei 30 metų.

Didžiausia mažai apmokamų darbuotojų dalis nustatyta Bulgarijoje (26,8 %), Rumunijoje (23,9 %), Latvijoje (23,3 %) ir Graikijoje (21,7 %), o, kita vertus, tokiose šalyse kaip Portugalija, Švedija, Suomija, Italija ir Slovėnija šis rodiklis yra mažiausias, o tai reiškia, kad darbo užmokestis pasiskirstęs vienodžiau.

Labiausiai nukenčia maisto pramonės ir viešbučių darbuotojai

Sąraše pirmauja svetingumo ir maitinimo paslaugų darbuotojai, kuriems tenka daugiau kaip trečdalis (35,1 %) visų ES mažai uždirbančių asmenų, po jų seka administracinių ir pagalbinių paslaugų darbuotojai (32 %).

Darbo sutarties tipas ir išsilavinimas taip pat atlieka svarbų vaidmenį nustatant darbo užmokestį.

Žmonės, dirbantys pagal terminuotas sutartis, daugiau nei du kartus dažniau patenka į šią kategoriją nei dirbantys pagal neterminuotas sutartis (27,2 %, palyginti su 12,6 %).

Išsilavinimas taip pat turi didelę reikšmę, nes beveik 28 proc. žemo lygio išsilavinimą turinčių darbuotojų patenka į mažai apmokamų darbuotojų grupę, palyginti su vos 4,8 proc. vadinamojo aukštojo ir vidutinio išsilavinimo darbuotojų (17,5 %).

LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pažymi : nors Lietuva oficialiai yra toliau nuo ,,galinės linijos“, tačiau esama padėtis kelia didelį nerimą. Terminuotų darbo  sutarčių ydingumas  , suminės darbo laiko apskaitos nusikalstamas įvedinėjimas ir tiesioginis darbuotojų apvaginėjimas tapo norma valstybinėms kontroliuojančioms institucijoms.  Atsakymas trafaretinis – kreipkitės į darbo ginčų komisiją arba ,,rašykit laiškus‘‘. Nusiritome iki tiek, kad apie   socialinio teisingumo nesilaikymą, darbo įstatymų pažeidimus ,,turime teisę pranešti darbo inspekcijai“, lyg aukštąjį – universitetinį išsilavinimą turintys ,,Sandrauga“ darbuotojai būtų žemesnės kvalifikacijos. Apkerpėjusi ir apkurtusi tapo valdininkija, o daugumai politikų rūpi tik pjaras, viešieji ryšiai.

Tokius  rezultatus po  buvusio socialdemokrato butkevičiaus apgailėtinos  veiklos turime šiandien. Tokia situacija įpareigoja kovoti už savo teises, už išgyvenimą Lietuvoje.

2027 balandžio 27 dieną ( sekmadienį)  ,,Sandrauga“ nariai vyks į Vilnių, į Katedros aikštę, į mitingą. Protestuosime prieš žmonių skurdinimą, prieš valdžios vykdomą socialinę politiką. Jei pilietis, ir Tau svarbi ateitis atvyk į Vilnių arba važiuok kartu su ,,Sandrauga“. Platesnė informacija www.sandrauga.lt

Parengė Rūta Gelžinė